تاریخچه ساخت مواد FG

تاریخچه ساخت مواد FG

تاریخچه ساخت مواد FG

برای اولین بار ایده تغییرتدریجی ساختاری با پیشرفت کامپوزیت ها و مواد پلیمری در سال ۱۹۷۲ ارائه شد. نخستین بار در سال ۱۹۷۲، بور و دووز ، ایده ترکیب دو فاز مختلف را با تغییر در نحوه ی آرایش و ترتیب هرکدام از فازها در لایه، در جهت بهبود خواص مکانیکی مطرح کردند. ایده آنها عموماً مربوط به ضعف مواد مرکب در بسیاری از کاربردها بود که گوتزل  در دهه¬های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ با تحقیقات گسترده ای که روی مواد مرکب انجام داده بود، توانسته بود آنها را نشان دهد.

در اواسط دهه ۱۹۸۰ برای اولین بار در کشور ژاپن نام علمی FGM که مخففFunctionally Graded Material می باشد، به این مواد داده شد و عصر جدیدی برای تحقیقات گسترده روی این مواد گشوده شد. در آن سال در ژاپن یک گروه دولتی پیش بینی کردند که درگیری شدید ژاپن در تحقیقات فضایی و رشد این تحقیقات نشان داده است که پیشرفت ژاپن در این زمینه قویاً به تولید مواد جدید وابسته است. سه تن از دانشمندان به نام های نینو ،کویزومی و هیرای تحقیقات خود را روی پروژه سفینه فضایی آغاز کردند. تحقیقات این سه تن نشان داد که اجزای سازه های بکار رفته در بدنه¬ی سفینه فضایی، تحت بارهای حرارتی بسیار شدید قرار می گیرند. در سال ۱۹۸۷ یک پروژه ملی به اسم تحقیق بر روی تکنولوژی پایه برای تولید مواد FGM، به منظور کاهش تنش¬های حرارتی زیر نظر آژانس علوم و تکنولوژی دولت ژاپن شروع شد که دانشمندان از ۱۷ انجمن تحقیقات دولتی، دانشگاه¬ها و شرکت ها در این پروژه سهیم بودند. در ابتدا این نظریه فقط در حد یک نظریه باقی ماند و توانایی بالقوه این مواد برای کسی مشخص نگردید. اما به سبب رفتار مناسب ترمومکانیکی مواد FG از دهه ۱۹۹۰ به بعد، کارهای تحلیلی و تجربی زیادی روی این مواد انجام گرفته است.

در خارج از کشور ژاپن در بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ و در چند کشور از جمله آلمان، ایالات متحده، چین و روسیه FGM جزء موضوعات روز در تحقیقات بود و همچنان ادامه دارد. در آلمان یک برنامه تحقیقاتی طرح ریزی گشت که از سال ۱۹۹۵ به مدت شش سال با مشارکت تعداد زیادی آزمایشگاه انجام شد. برنامه مذکور شامل چهار شاخه اصلی زیر بود:

۱)       فرآیند تولید FGM بر اساس ذوب کردن (‌ریخته گری، صاف کردن، رشد کریستال)

۲)       فرآیند تولید FGM بر اساس پودر کردن

۳)       مدل سازی ترمودینامیکی

۴)       ساخت مواد زیست پزشکی

برای تهیه مواد FG چندین روش وجود دارد که از جمله آنها می توان به مواد زیر اشاره نمود.

۱-      CVD/PVD ( نشت بخار مواد، توسط روش های شیمیایی یا فیزیکی)

۲-      Plasma Sprays

۳-      متالوژی پودر

۴-      سنتز احتراقی خود انتشار

 

دانلود پایان نامه ای با این مضنون

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برو بالا